Jakich metod uczycie na kursie?

Odpowiadając krótko: na kursie trener psów , zoopsycholog uczymy wszystkich metod. Jednak ta odpowiedź wymaga rozwinięcia.

Najpierw powinniśmy sobie wyjaśnić, czym jest metoda, a czym system szkolenia. Utarło się, że mamy metody pozytywne, bezstresowe i awersyjne. Podział ten jest nie tylko głupi, ale świadczy o tym, że ktoś, kto go używa, ma spore braki w podstawowej wiedzy z zakresu teorii uczenia oraz teorii emocji. Nie istnieje coś takiego jak bezstresowe szkolenie. Każdemu zwierzęciu do tego, aby móc wykonywać jakiekolwiek działania takie jak uczenie się, zapamiętywanie czy przypominanie, niezbędny jest odpowiedni poziom pobudzenia emocjonalnego. Do pewnych zadań potrzebny jest niższy poziom, a do niektórych wyższy, tzw. eustres, znany bardziej jako „dobry, motywujący stres”. Jest nim pobudzanie psa w celu zdobycia szarpaka, szukanie zdobyczy czy wiele sportów opierających się na pogoni. Także wiecie już, że nie ma czegoś takiego jak bezstresowe szkolenie zwierząt. Idźmy więc dalej.

Czy istnieje szkolenie wyłącznie pozytywne – oparte na nagrodach? Nie! Jeśli opierać się na tradycyjnym podejściu do uczenia się z punktu widzenia kwadrantu Skinnera, to analizując go na chłodno, każda metoda szkolenia opiera się na nagrodach i karach. Jak to? Jeśli myślisz, że nagradzając psa smakołykami i nie nagradzając go po nieudanej próbie, nie używasz kar, to się myślisz. Używasz tzw. kary negatywnej. Używasz w pracy z psem smyczy? Nie jesteś więc trenerem pracującym wyłącznie pozytywnym wzmocnieniem, bez względu na to, co byś zrobił! Smycz działa zarówno na zasadzie kary pozytywnej, jak i negatywnej, a także wzmocnienia negatywnego! I działa tak, bez względu na to, do czego ją podepniesz: do szelek, do obroży, kantara, szelek antyucieczkowych czy do kolczatki. Zawsze przy użyciu smyczy ograniczasz psy możliwość uzyskania tego, co chce: np. zjedzenie kupy jelenia na spacerze – kara negatywna, pies szarpnie, chcąc pobiegnąć za kotem czy zabawką, i zatrzyma go smycz dopięta do jakiegokolwiek narzędzia, jakie ma na sobie – kara pozytywna. I chociaż narzędzia te różnią się społecznym odbiorem, to ich działanie jest identyczne, kwestią dyskusyjną jest tylko intensywność bodźca, jakie daje dane narzędzie na ciało zwierzęcia. Jednak zakładając cokolwiek na ciało psa i doczepiając do tego sprzętu smycz, godzimy się na użycie kar w ujęciu behawioralnym, bez względu na to, jak intensywnie będziemy pisać o sobie, że jesteśmy super pozytywni. I dokładnie tego uczymy na kursie – uczymy was rozkładać każde narzędzie, metodę na części pierwsze i analizujemy działania każdego narzędzia na każdym z 4 elementów kwadratu wzmocnień. Na dodatek, to wszystko nie jest takie proste, bo pies to nie robot, i jego życie umysłowe znacznie wykracza poza skinerowski system kar i nagród. Pies ma ogromne zdolności kognitywne, przeżywa emocje, i następstwa naszej pracy będą różne u różnych psów. To też jest przedmiotem zajęć na naszym kursie trener psów, czy zoopsycholog.

Wiemy więc już, że nie ma szkolenia bezstresowego, szkolenia pozytywnego, teraz przechodzimy do systemów szkolenia. Tutaj sprawa się komplikuje, bo systemów pracy z psami jest ogrom! Różnią się one narzędziami pracy, poziomem pobudzenia psa, metodami motywacji, także podejściem do rozwiązywania problemów. Na kursie omawiamy wszystkie najpopularniejsze systemy szkolenia, nawet jeśli etycznie nie jest nam z tym systemem po drodze. Czemu? Dlatego, że trener powinien znać doskonale mechanizmy działania na psa w określonych systemach, także tych naszym zdaniem nieetycznych. Po co? Po to, aby wiedzieć, jak ułożyć potem plan pracy z psem szkolonym danym systemem, którego przyjdzie trenerowi i zoopsychologowi „naprawiać”. Czy na kursie prym wiedzie jakiś system? Nie, od lat nasze podejście polega na podejściu holistycznym i założeniu, że dobieramy metodę pracy do psa, a nie psa do metody pracy. Psy biorące udział w zajęciach praktycznych mają się dobrze bawić a ich przewodnicy uczyć pracy nie tylko z własnym psem ale i obcymi psami.

Nasze podejście do narzędzi szkoleniowych opisze wam innym razem.

Categories: FAQ, News